JAKOŚĆ POWIETRZA

Wysoka ocena publikacji 125 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Hecznarowicach


Publikacja Ochotniczej Straży Pożarnej autorstwa druhny Beaty Nycz została dostrzeżona w Warszawie. Znalazła się wśród prac nagrodzonych i wyróżnionych w XXV Konkursie na pamiętniki, wspomnienia, relacje i opracowania „Z dziejów OSP”. Autorka uczestniczyła w zorganizowanym przez Zarząd Główny Związku OSP RP spotkaniu laureatów „Ogólnopolskich Konkursów Historycznych”, które odbyło się w dniach 28–30 września 2018 roku w Międzypokoleniowym Centrum Edukacji w Warszawie. Jego główną organizatorką, jak co roku, była Leonarda Bogdan.

 

W konkursie wzięły udział 94 kroniki w 153 tomach oraz publikacje z całego kraju wytypowane przez Zarządy Wojewódzkie i Powiatowe Związku OSP RP. Powiat bielski reprezentowała prowadzona przez druha Krzysztofa Gazdę z OSP Ligota „Kronika Zarządu Powiatowego Związku OSP RP” w Bielsku Białej oraz kronika strażaków z Bestwiny prowadzona przez druha Jana Oziminę. W kategorii publikacji poświęconych straży znalazła się historia OSP Dankowice autorstwa druha Kazimierza Kamińskiego oraz album 125 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Hecznarowicach, który otrzymał wyróżnienie.

Organizatorzy wydarzenia przygotowali bogaty program. Podczas trzydniowego spotkania laureaci zwiedzili Muzeum Niepodległości – Cytadelę Warszawską, Muzeum Sportu i Turystyki w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. W tym ostatnim, oprócz zwiedzenia ekspozycji, uczestnicy obejrzeli film biograficzny o Ignacym Janie Paderewskim, wybitnym pianiście i kompozytorze, działaczu niepodległościowym, mężu stanu i polityku. W kościele Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce złożyli kwiaty przy relikwiach św. Jana Pawła II i pod tablicą pamiątkową zasłużonego dla pożarnictwa Bolesława Chomicza, a w Katedrze św. Floriana przy relikwiach św. Floriana i pod tablicą pamiątkową poświęconą poległym strażakom. W trakcie pobytu na Starych Powązkach złożyli kwiaty na grobie braci Chomiczów, a na Wojskowych Powązkach na grobach zasłużonych strażaków. W czasie spotkania odbyły się również zajęcia warsztatowe dla opiekunów izb tradycji i placówek muzealnych oraz warsztaty szkoleniowe dla kronikarzy.

Po uroczystej mszy św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odbyło się uroczyste podsumowanie wyników konkursów. Zgromadzeni w Międzypokoleniowym Centrum Edukacji wysłuchali wykładów o udziale strażaków w walce o odzyskanie niepodległości Polski, o historii parlamentaryzmu polskiego oraz o wykorzystaniu mediów społecznościowych w promocji OSP. Następnie wręczenia dyplomów i nagród dokonał Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie. W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości laureaci otrzymali okolicznościowe medale upamiętniające tę rocznicę. Można też było obejrzeć zgromadzone na wystawie kroniki biorące udział w konkursie. Szkoda że nie zaprezentowano w ten sam sposób publikacji.

Prezes Waldemar Pawlak podziękował kronikarzom i autorom prac na temat pożarnictwa za ogrom pracy, jaką wkładają w spisywanie historii straży pożarnej i swoich „małych ojczyzn”, oraz za ich pasję. Życzył im wielu sukcesów i zapału do pracy.

Cieszy fakt, że Hecznarowice zostały zauważone i docenione  na forum ogólnopolskim Ochotniczych Straży Pożarnych. Pozostaje obiecać, że to nie ostatni nasz udział w tym konkursie. Warszawa jeszcze usłyszy o naszej jednostce.

Galeria